MSI GV62 Elektriksel Cızırtı Sesi

House of HOO

Decapat
MSI GV62 7RD modelli notebook'um aldığım günden beri bu sesi çıkartıyor, tam olarak şu kısımdan geliyor ses:
20190601_172032.jpg

Bazı arkadaşlara sordum, elektrik kaçağı olabilir anakartta, kısa devre riski var falan dediler, bir de size sorayım dedim arkadaşlar sizce bu nedir? Yakın zamanda servise göndermeyi düşünüyorum.

Ses Kaydı:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

GV62 8RD laptopa sahibim, şu an bu konuyu görünce fark ettim. Aynı ses bende de mevcut.
Nedenini biraz araştıralım.

Ekran kartı ve işlemcinin ortasından geliyor gibi geldi şu an bana.

İşaretli bölümde CPU var. Onun hemen solunda da GPU var. İkisi de ana bileşenler ve çok ısınacak parçalar olduğundan üstünde de bir sürü heat pipe borusu geçtiği için fan titreşimi olabilir.
Donanımsal bakım yapılmadıysa çoktan az ihtimal ama macunlar eriyip borular boşluk oluşturup titreşim yapıyor olabilir. Her ihtimalde açılıp kontrol edilmesi lazım.

Farklı model olsa da benzer olacağı için o bölgede resimlerde görünmeyen mosfetler mevcut. Bunlar da yük altında cızırtı benzeri bir ses çıkarabilirler. Burada bahsedildiği gibi BIOS'dan C State ayarını kapatmak kısmi çözüm sağladığı belirtilmiş.

Son düzenleme:
İşaretli bölümde CPU var. Onun hemen solunda da GPU var. İkisi de ana bileşenler ve çok ısınacak parçalar olduğundan üstünde de bir sürü heat pipe borusu geçtiği için fan titreşimi olabilir.
Donanımsal bakım yapılmadıysa çoktan az ihtimal ama macunlar eriyip borular boşluk oluşturup titreşim yapıyor olabilir. Her ihtimalde açılıp kontrol edilmesi lazım.
Umarım dediğiniz kolayca çözülecek bir şeydir, teşekkür ederim.
Mosfetler'in ne olduğunu tam olarak kavrayamadım ancak güç kaynağıyla ilgili bir şey sanırsam, bunlar yük altındayken cızırtı çıkarabilir demişsiniz, ancak benimki yük altında olsun olmasın aynı sesi çıkarıyor. Bazen de (ama sadece bazen) mouse u hareket ettiriş şeklime göre ses değişiyor örneğin mouse'u ritimli bir şekilde hareket ettirirsem o cızırtı da ritimli bir hal alıyor.
GV62 8RD laptopa sahibim, şu an bu konuyu görünce fark ettim. Aynı ses bende de mevcut.
Nedenini biraz araştıralım.
Hocam bir sebep bulabildiniz mi?

Son düzenleme:
Bazen de (ama sadece bazen) fareyi hareket ettiriş şeklime göre ses değişiyor örneğin fareyi ritimli bir şekilde hareket ettirirsem o cızırtı da ritimli bir hal alıyor.
:D Bu dediğin sorunu biraz değiştirir ama o kısımdan gelmez bu dediğin HDD ile ilgili olur genelde. Mekanik HDD işlem sırasında okuma yaptığı için bu tür ses yapar eskimeye başladığında. Ancak cızırtı olarak gelmez biraz farklıdır sesi. Arka havalandırmalar da açık olduğu için ses size biraz daha fazla geliyor olabilir.
Mosfetler'in ne olduğunu tam olarak kavrayamadım ancak güç kaynağıyla ilgili bir şey sanırsam,
Güç ile ilgisi var ama güç kaynağı ile ilgisi yok. Dediğim BIOS ayarını kontrol ettin mi?

Bobin vızıltısı gibi geldi bana. Olmaması gereken bir ses açıkçası. Tasarımda yetersiz bileşen konulmuş olabilir. BIOS güncellemesi yapıldı mı cihazın?
Yapmak istedim ancak yapamadım çünkü herhangi bir update bulamadım, anakart modeli: MS-16J9
:D Bu dediğin sorunu biraz değiştirir ama o kısımdan gelmez bu dediğin HDD ile ilgili olur genelde. Mekanik HDD işlem sırasında okuma yaptığı için bu tür ses yapar eskimeye başladığında. Ancak cızırtı olarak gelmez biraz farklıdır sesi. Arka havalandırmalar da açık olduğu için ses size biraz daha fazla geliyor olabilir.

Güç ile ilgisi var ama güç kaynağı ile ilgisi yok. Dediğim BIOS ayarını kontrol ettin mi?
Sanırım mouse'u hareket ettirince gelen ses kayıttakinden ayrı bir ses, onu hep duymuyorum zaten. Bilgisayar yeni olmasına rağmen HDD'nin eskimeye başladığını duymak da ilginç ne markaymış ama.
Dediğiniz BIOS ayarlarını kontrol ettim C-States kapattığımda boştayken hiçbir ses duyulmamaya başladı ancak yük altındayken yine aynı şekilde ses çıkıyor, dediğiniz gibi kısmi bir çözüm sanırım.

Son düzenleme:
Bilgisayar yeni olmasına rağmen HDD'nin eskimeye başladığını duymak da ilginç ne markaymış ama.
Bilgisayarı sıfır almanız O an üretildiği anlamına gelmiyor ki :) 2017'de üretime girmiş cihaz.
Sanırım mouse'u hareket ettirince gelen ses kayıttakinden ayrı bir ses, onu hep duymuyorum zaten.
Hmm, o zaman artık canlı duymak ve incelemek lazım. Duyduklarım ve araştırdıklarıma göre yukarıda söylediklerimi gösteriyor. Garanti varsa veya yeni aldım dediğine göre 15 günü veya 1 ayı geçmediyse geri verme hakkını kullanabilirsin istersen.
Konu başında olan resmi sen çektiysen modelinin son BIOS'u bu, sürüm 324:

Yeni konular

Geri
Yukarı