Endler ve Lepistes Balıklarımdaki Hastalık Nedir?

Konusu 'Hastalıklar ve İlaçlar' forumundadır ve hedayse tarafından 22/06/14 başlatılmıştır.

1. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Merhabalar, yaklaşık 3 haftadır Endler dişisindeki karın şişliği devam ediyor, bitkisel yani ispanak haşlaması da yapıyorum ama balığın karnındaki şişlik geçmedi. Hamileliğe bağlayamıyorum çünkü normal bir şişlik değil üstelik çok ürkek ve bitki aralarına saklanıyor. Yem yemesi ile ilgili bir sıkıntısı yok, bu hastalık kabızlık olabilir mi? Önerileriniz neler olur?

Bugün bezelye ve kabak haşlayıp verdim bir miktarda buzluğa attım gün aşırı vermeyi düşünüyorum. Bezelyelerin kabuklarını aldıktan sonra havan içinde kabakla brlikte ezdim ve onlara bitkisel bir yem hazırlamış oldum.

Karnı şişen dişi endler balığım;

Aşağıdaki lepistes erkeğindeki karın çekilmesi için ise 2 diş sarımsağı güzelce minik minik doğrayıp bir tülbente aldım ve çay tabağı içinde havanın ezeceği ile ezdim suyunu çıkarttım, bu sıvıya pul yemden yedirebildiğim kadar ekledim şimdi karanlık ortamda yani çay tabağındaki sarımsak sulu yem üzerine gazete sarıp kurumaya bıraktım hafta 3-4 defa yani gün aşırı olarak vereceğim.

Aynı vakadan bir tane de dişi endlerde var ona da sarımsaklı yem verince umarım düzelecek.

2. Bitkili Akvaryumlar

Bitkili Akvaryumlar Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    54
    Ödül Puanları:
    28
    Hakan bey bastan insallah diyorum baliklarinizin pullari kabarik degildir gozlerdede genlesme var gibi dropsy demeyim ama belirtiler onu gosteriyor.

3. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Balıkların pullarında genişleme yok yem yiyorlar her iki rahatsızlıktaki balıklarda da durum bu şekilde.

Erkek lepistesin kuyruğunda da yırtılmalar var.

4. Bitkili Akvaryumlar

Bitkili Akvaryumlar Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    54
    Ödül Puanları:
    28
    Hakan bey kotu demek istemiyorum ama ic parazit olma ihtimali buyuk

5. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Karın çekilenlerde iç parazit hastalığı var bu bariz belli ama karnı şişen nedir anlayamadım.

İç paraziti dış paraziti mantarı bir şekilde çözerim önceden başıma gelmişti, dış parazit ve mantara çay demi uygulaması, iç parazite ise sarımsaklı yem Allah 'ın izniyle sıkıntıyı giderecektir.

6. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Geçmiş olsun kardeşim. Dişi balık fena şişmiş bol bol ıspanak ve bezelyeyle yemleme yap.

7. melihergin

melihergin Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    36
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    TEKNİK MÜDÜR
    Hakan bey geçmiş olsun balığınız hem kabız hem de hamile birz geç kaldıysanız yavrular içinde ölür bu sefer daha kötü bir durum balığı kurtarmak oldukça zor.En iyi tedavi supriluna +sarımsak karışımı bir ilaç yapın ayrı tanka alırsanız daha iyi olur aç kalınca mecbur yemek zorunda kalıyorlar.yada baska bir kaba alın aç bırakın sadece yosun verin inşallah akvaryumunuzda vardır :)mos da olur..aynı zamanda balıkta iç parazitte olusuyor bu anlattıklarımı cok arastırdım hepsi birbirine zincirleme bu hastalıgın ilerisinde, şişlik inse bile sorun bitmiyor çünki asırı zorlanmadan bagırsaklar iflas etmiş oluyor

8. darXis

darXis Gayretli Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    hocam balıkları bir yere ayırırsanız iyi olur,iri boyutta bir yavruluk düşünülebilir.

9. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Hakan bey şişen balığın hastalığı dropsy gibi duruyor. Zayıflayan balığın hastalığı zaten iç parazit olduğu belli. Flagy isimli ilacı yemlerine karıştırıp 1 haftaya yakın bu şekilde yemleme yapsanız iyi olur. Belki bu şekilde kurtulabilirler. En azından başka kayıp vermemiş olursunuz.

10. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Sarımsakli yem yaptım veriyorum ama buna flagly 'de eklemek gerekir mi? Bir de bu balıkları ayırayım mı? Ana tankta flagly karışımlı yem bitkilere sorun yapar mı?

11. melihergin

melihergin Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    36
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    TEKNİK MÜDÜR
    Bence ayırsanız iyi olurdu hakan bey diğer balıklar zarar görmezdi.yemden degil yani hastalıklı balıkların dıskısı tehlikeli olabiliyor

12. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Sadece yeme karıştıracağınızdan bitkiler için tehlikeli olacağını zannetmiyorum. Daha önce başıma geldiğinde bir öğün sarımsaklı bir öğün flagy'li yem yedirmiştim diye hatırlıyorum. 1 haftada düzelmişti hepsi.

Sayfayı Paylaş