Google, desen tanıma işlevini nasıl kullanır?

Google, resimleri anlamlandırmak için desen tanımayı nasıl kullanır?

Bilgisayarlar, fotoğraf ve videoları insanlar gibi "görmezler". Bir fotoğrafa baktığınızda, evinin önünde duran en yakın arkadaşınızı görebilirsiniz. Aynı resim, bilgisayarın bakış açısından sadece şekiller ve renk değerlerine ait bilgiler olarak yorumlanabilecek bir veri yığınıdır. Bilgisayar bu fotoğrafı gördüğünde sizin yaptığınız gibi davranmasa da, çeşitli renk ve şekil desenlerini tanımak üzere eğitilebilir. Örneğin, bilgisayar bir yüzün dijital resmini oluşturan ortak şekil ve renk desenlerini tanıyacak biçimde eğitilebilir. Yüz algılama adı verilen bu işlem, Sokak Görünümü arabasının geçişi sırasında bilgisayarların sokakta bulunabilecek kişilerin yüzlerini saptayıp bulanıklaştırmaya çalıştığı Sokak Görünümü gibi hizmetlerde gizliliğinizin korunması için Google'a yardımcı olan teknolojidir. Bu teknoloji, resim veya videoda yüz bulunabileceğini belirleyerek etiketlemenizi öneren Google+ Fotoğraflar gibi hizmetlere de yardımcı olur. Yüz algılama, size yüzün kime ait olduğu bilgisini vermez, ancak fotoğraflarınızdaki yüzleri bulmanıza yardımcı olabilir.

Bir adım ileri gittiğinizde, yüz algılamayı sağlayan desen tanıma teknolojisi, algılanan yüzün özelliklerini anlama konusunda da bilgisayara yardımcı olabilir. Örneğin, bir yüzün sakallı, gözlüklü veya buna benzer özelliklere sahip olduğunu işaret eden belirli desenler bulunabilir. Bu tür bilgiler kırmızı göz giderme gibi özelliklerde kullanılabilir veya Hangout yaparken yüzünüzün doğru noktasına bir bıyık veya tek gözlük yerleştirerek ortamı daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Google, belirli özellikler için yüz algılama teknolojisinin ötesinde yüz tanımayı da kullanır. Yüz tanıma, adından da anlaşılabileceği üzere, bilgisayarın olası bir eşleşme veya benzerlik olup olmadığını anlamak için yeni bir yüzü, tanınan yüzlerle karşılaştırmasına yardımcı olabilir. Örneğin, yüz tanıma teknolojisi, Beni Tanı özelliğini kullanan kullanıcılara, yükledikleri ve paylaşmak istedikleri bir fotoğraf veya video üzerinde kimleri etiketleyebilecekleri konusunda öneriler sunarak yardımcı olur. Google+ Yardım Merkezi'nde Beni Tanı hakkında daha fazla bilgi edinin.

Sesli Arama Nasıl Çalışır?

Sesli arama, bir sorguyu yazmak yerine, cihaz üzerinde bulunan Google arama istemci uygulamasına sesli olarak girmenize olanak sağlar. Konuşulan kelimeleri yazılı metin halinde oluşturmak için kalıp tanıma kullanılır. Sesli Arama'ya gönderilen her sesli sorguda dili, ülkeyi, söyleneni ve ne söylendiği hakkında sistemimizin yaptığı tahmini depolarız. Siz aksini belirtmediğiniz sürece depolanan ses verileri içinde Google Hesabı kimliğiniz bulunmaz. Sesli Arama işlevini kullanmak istediğinizi belirtmediğiniz sürece (örneğin, hızlı arama çubuğunda veya sanal klavyede bulunan mikrofon simgesine dokunarak ya da hızlı arama çubuğu Sesli Arama işlevinin kullanılabileceğini işaret ederken "Google" diyerek) Google'a hiçbir ses göndermeyiz. Söylenenleri Google sunucularına, sizin ne söylediğinizi tanımak için göndeririz. Hizmetlerimizi iyileştirmek ve sistemi, doğru arama sorgularını daha iyi tanıyacak biçimde eğitmek için, söylenenleri saklarız.