Google'ın kullandığı konum verisi türleri

Çeşitli Google ürünlerinde farklı türlerden konum bilgileri kullanılabilir.

Örtülü konum bilgisi cihazınızın gerçekte nerede bulunduğunu bize bildirmez, ancak bir yer ile ilgilendiğiniz veya bir yerde olabileceğiniz konusunda çıkarımda bulunmamıza olanak sağlar. Örtülü konum bilgisine örnek olarak, belirli bir yer için manuel olarak yazılmış bir arama sorgusu verilebilir. Örtülü konum bilgileri çeşitli yöntemlerle kullanılır. Örneğin, "Eyfel Kulesi" yazarsanız, bundan Paris yakınlarındaki yerler hakkında bilgiler görmek istediğiniz çıkarımını yaparız ve buna dayanarak yerel mekânlar hakkında önerilerde bulunabiliriz.

IP adresi gibi İnternet trafik bilgileri genellikle ülkelere göre ayrılmış bloklar halinde atanır; böylece en azından cihazınızın bulunduğu ülkenin belirlenmesi ve arama sorgularınız için doğru dilin ve yerel ayarların sağlanması gibi şeyler için kullanılabilir. Bu bilgiler İnternet trafiğinin normal bir parçası olarak gönderilir.

Google Maps for Mobile'daki adım adım gezinme gibi bazı ürünler daha kesin konum bilgileri kullanır. Bu ürünler için, genellikle cihaz tabanlı konum hizmetlerini açmanız gerekir. Bu hizmetler, GPS sinyalleri, cihaz sensörleri, Kablosuz erişim noktaları ve baz istasyonu kimlikleri gibi bilgileri kullanarak hassas bir şekilde konum saptaması veya tahmini yapabilir. Ardından, cihaz tabanlı konum hizmetlerini kapatmayı seçebilirsiniz. Bazı cihazlar ve/veya uygulamalar, bu cihaz tabanlı konum hizmetleri için ek konum kontrol ayarları sunabilir. Örneğin, bazı ürünlerde, bu konumların ilgili ürünün veya hesabın geçmişinde saklanmasını isteyip istemediğinizi seçebilirsiniz.